Yurtdışından Elektronik Sigara, Atomizer ve Aksesuar Alımı Mümkün müdür? (Kapsamlı rehber)

Selamlar likitgurmesi takipçileri, bu yazımızda sizinle çok merak edilen yurtdışından elektronik sigara, likit, atomizer, elektronik sigara ekipmanları almayla ilgili kapsamlı bilgiler paylaşacağız. Ülkemizde her türlü elektronik sigara, elektronik sigara aksesuarı ve likiti satışı yasak olduğu için, maalesef ki yurtiçindeki tedarikçilerde bu tarz ürünler fahiş fiyatlara satılıyor. Yurtdışından 1 tl ye alacağınız ürün yurtiçinde 2 tl ye satılıyor gibi bir durum söz konusu. Bu sebeple kullanıcılar yurtdışı piyasasına oldukça rağbet göstermektedirler. Fakat ürün satışı yasak olduğu için gümrükte, her türlü elektronik sigara modu, kiti, atomizeri, likiti, teli, pamuğu, driptipi, yan keskisi, makası, çantası yani aklınıza gelebilecek her türlü aksesuarının gümrükten geçişi de yasak. Hatta öyle ki, başka bir elektronik projesinde kullanmak için rezistans teli almak isteseniz bile gümrükçe bu ürünün “İthali-Yasak” uyarısı alması normal şu anda.

Peki bu yasaklara rağmen ürün alırsak ne olur?

Sizler için bu konuda yurtdışından elektronik sigara ile ilgili malzemeler sipariş eden kullanıcıların tecrübelerini derledik ve tek bir yazı altından sunuyoruz. Öncelikle yurtdışından elektronik sigara ithalatı konusunu 2 ayrı zaman diliminde inceleyeceğiz.

 1. 31 Mayıs 2019 öncesi alınan parçalar
 2. 31 Mayıs 2019 sonrası alınan parçalar

31 Mayıs 2019 olmasının nedeni, bu tarihten önce gümrük muafiyeti vardı ve 22 € altında olan alışverişlerinizde vergi ödemiyordunuz. Bu sınır daha önce 1500€’ya kadardı, gün geçtikçe düşürüldü. Ülkemizin belli ekonomik sorunları nedeniyle de 31 Mayıs 2019 sonrasında yurtdışından alınan her türlü ürüne vergi ödenecek. Vergi oranı %20’dir. Yani yurtdışından 1 TL’lik ürün alırsanız buna ek olarak gümrükte 20 kuruş vergi çıkacaktır.

31 Mayıs öncesindeki elektronik sigara alış durumunu irdeleyebilmemiz için yurtdışından gelen bir ürünün hangi aşamalarla Türkiye’ye geldiğini bilmemiz gerekiyor.

Yurtdışı Alışverişi

Yurtdışından herhangi bir ürün aldığınızda bu ürün öncelikle İstanbul Başakşehir’deki Uluslararası PİM (Posta İşlem Merkezi)’e gelir. Burda kargoların yurtdışı geliş kaydı, ayrılması ve düzenlenmesi işlemi yapılır. Gümrük muafiyetine tabii olan ürünler (22 € altında olan), dağıtımı yapacak PİM’e gönderilir, muafiyete tabii olmayan ya da ithali yasak olduğu öngörülen ürünler ise gümrüğe yollanır. Gümrükten kastettiğimiz kurum yine Başakşehir’de bulunan UKİM’dir (Uluslararası Kargo İşleme Merkezi). Eğer bir ürününüz UKİM’e düştüyse vay halinize diyebiliriz. Çünkü bu UKİM, çok yavaş çalışmasıyla meşhur bir kurumdur. Ne telefonlarına ulaşabilirsiniz ne de bir muhattap bulabilirsiniz. Eğer UKİM, kargonuzun üstünde yazan verilere inanmadıysa kargonuzu açıp bakabilir, eğer kargonuz açılırsa paketinize ek 5.20 TL kargo açma bedeli ekler. Eğer ürününüz vergiye tabii olacaksa 2 şekilde vergilendirilir.

 1. Sizden ürünü aldığınız yere ait olan fatura dökümünü göndermeniz istenir
 2. Gümrük görevlisi kafasına göre vergi çıkartır (100 TL’lik bir ürüne 150 TL vergi çıktığı görülmüştür)

Velhasıl ürüne vergi çıkması bile iyi bir şeydir, ürünün gümrükten geçtiğine işarettir ve kapınıza ürününüz geldiğinde sizden vergi + paketi açma ücreti tahsil edilir.

Genel olarak işleyiş bu şekildedir. Şimdi daha kapsamlı olarak elektronik sigara alışverişlerinde işleyiş nasıl olur ona bakacağız.

Yurtdışından Elektronik Sigara Siparişi

31 Mayıs 2019 öncesinde yapılan siparişler baz alınarak yazılmıştır;

Yurtdışından alacağınız bir elektronik sigara ürünü gümrüğe takılmadan geçebilir. Daha önce denenen binlerce siparişten yüzde olarak 50’den fazlasının geçtiği gözlemlenmiştir. Gümrüğe takılıp geri dönen ürünler de olmaktadır (son zamanlarda daha sık takılıyor).

Gümrükte alıcılara yönelik bir fişleme yoktur, fakat yurtdışı satıcıları fişlenmektedir. Gönderiyi yapan bir satıcının elektronik sigara mağazası olduğu tespit edilirse gönderdiği ürünlerin çoğunun gümrüğe direk girdiğine şahit olduk. Bu sebeple ürün alacaksanız gümrükçe fişlenmemiş bir satıcı bulmanız gerekiyor. Gümrükten ürün geçirme oranı çok yüksek olan satıcılar bulunmasına rağmen sayıları her geçen gün azalmaktadır ve zamanla iyice azalıp bitecektir. Neyse ürününüzü seçtiniz ve ödemesini yaptınız diyelim (Aliexpress baz alınarak anlatımı gerçekleştiriyoruz).

Aliexpress’ten eğer ürün alacaksanız öncesinde mutlaka satıcıyla konuşmanız lazım, eğer ürün gümrükte takılırsa iade alabilmeniz için bu hayati önem taşıyor. Çünkü UKİM kargonuzu çok uzun süre beklettikten sonra geri gönderdiği için satıcılar da maddi olarak zor duruma düşüyorlar.

Çin’den aldığınız ürünü getiren kargo da çok önemli, tecrübeye dayanaraktan baktığımızda istatistiksel olarak TurkeyPost, PostNL ve EMS ile gelen kargoların gümrüğe takılma oranı diğer kargolara daha yüksek gibi görünüyor.

Çin’den ürününüz yola çıktı…

Çin’deki satıcılar ne alırsanız alın, hiçbir zaman ürünün fiyatını düzgün yazmazlar parsel üzerine. Bu onlardaki bir hastalık mı diyelim bilinçaltımı diyelim bilemiyorum, 1 TL lik bir ürün bile alsanız mutlaka onu küçültür 10 kuruş yazar üstüne, bu sebeple de gümrük hiçbir satıcının zarf üzerine yazdığı fiyatı doğru kabul etmez.

Bir adet atomizer siparişi verdiniz diyelim ve ürün Çin’den yola çıktı. Ürün ilk olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi İstanbul Başakşehir PİM’e gelir. Ürününüz Türkiye’ye temas ettiği anda heyecanlı dakikalar başlar. Artık PTT’nin gönderi takip sayfası uğrak noktanız olacaktır. Eğer postanız registered (trackingli) bir şekilde geldiyse bu sayfadan Türkiye’deki tabii tutulduğu tüm işlemleri takip edebilirsiniz. PTT Gönderi takip sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ürününüz Başakşehir PİM’e girdiğinde süreç başlar. Buradaki işlem zamanı kritiktir. İlk işlem sonrası gönderi takipte aşağıdaki gibi bir görüntü oluşur.

Bu resimdeki görüntü hiç değişmeden Başakşehir PİM’den ürününüz çıkış yaparsa, UKİM’e takılmadan geçmiş olma ihtimali çok yüksektir. Başakşehir PİM hızlı çalışan bir kurumdur eğer kargonuz gümrüğe takılmamışsa burada 1,2 gün bekler ve Arnavutköy’deki PİM’e geçiş yapar. Türkiye’ye kargolar Arnavutköy’deki PİM’den dağıtılır, gönderi takipte kargonuz AVPİM’de görüyorsanız iyi haber kargonuz %90 geçmiş demektir. Fakat yine de hala takılma ihtimali var Arnavutköy’de kargonuzun ithali yasak olduğu farkedilirse burdan geri UKİM’e gönderilenler de olabiliyor.

Kargonuz Başakşehir PİM’deyken 2 gün beklediniz ve PİM’den bir çıkış ibaresi göremiyorsanız bu sefer yine üst görselde baktığımız kısma bakıyoruz.

Kargo geliş kaydı yapıldı ve PTT işyerine sevk edildi uyarısı görüyorsanız fakat aradan 3,4 gün geçmesine rağmen yeni bir bilgi yoksa bu üst taraftaki kısmı kontrol etmelisiniz. Burda Gönderici adı İ*** Y** yani İsim Yok demek çıkmış, alıcı bilgileri çıkmışsa ve de ürün ağırlığı sisteme girmişse, ki bu görselde çıkmış görünüyor, kargonuz UKİM yolcusu demektir. Fakat kargonun UKİM’e kabulü 1 haftadan uzun sürmektedir yeni bir güncelleme için beklemelisiniz.

UKİM’deki süreç…

UKİM’de işler çok yavaş yürür, UKİM’e sevk edilen kargolar 1 haftadan önce kabul edilip içeri alınmaz. UKİM’e ürün kabul edilince Gönderi Takipte şu şekilde bildiri görürsünüz:

İSTANBUL UKİM bold yazılı görürsünüz (son işlem yapan bold görünüyor). Görselde göreceğiniz üzere bu kargonun UKİM’e girişi tam 6 gün sürmüş. Bu noktadan sonra Gönderi Takipte yeni bir güncelleme almanız çok uzun sürecektir. Bu noktada kargonuz açılır ve içine bakılır, eğer ithali yasak bir ürünse “İthali-Yasak” ibaresi vurulur üstüne lakin size bir bildirim yapılmaz. UKİM’e girdikten kısa bir süre sonra UKİM’de “zimmet alındı” gibi bir ibare görüyorsanız aşağıdaki görseldeki gibi;

Bu sefer Gönderi Takipte üst kısımda bulunan ücretler kısmını kontrol edin. Eğer buradaki ücreti 0.00 görmüyorsanız yani aşağıdaki gibiyse;

Kargonuz açılmış ve UKİM sürecini tamamlamış demektir. Bu aşamada bir Elektronik sigara modunun kargosunun açılıp, açılma bedelinin buraya yansıtıldığı olmuştur daha önce. Fakat burda bir yanlışlık yapılıp kargo açma bedeli yansıtılmışsa, yanlışın farkedilmesiyle hatadan dönüldüğü de olmuştur sonradan. Çok düşük bir ihtimal olsa da ithali yasak ürününüzün açılıp, incelenip UKİM’den geçtiği olabilir fakat binde 1 gibi çok çok düşük bir ihtimaldir, UKİM’de işiniz varsa mucizelere kaldınız demektir.

Yukarıda gördüğünüz kargo açılışı vergiye tabii olmayan bir ürünün bildirimidir. Eğer ürün vergiye tabii olsaydı Gümrük Vergisi kısmında da bir meblağ yazacaktı. Burda verginin belirlenmesinde 2 etken var yukarılarda bahsetmiştik. Ya sizden aldığınız ürünün fatura görüntüsünü isterler ya da görevli memur internetten bakar benzer bir ürünün satış fiyatına göre kafasına göre vergi belirler. Vergi olayı çok sıkıntılı, yanlış girilirse falan düzelttirmek çok çok çok zordur.

Eğer kargonuz UKİM’de bekliyor ve bu üstte anlattığımız süreçlerin hiçbiri yaşanmamış ve bir bildiri yapılmamışsa kargonuz büyük ihtimalle İthali-Yasak damgasını yemiştir ve geri gitmeyi bekliyordur. Bu süreç içinde size bildiri anca 1 ay sonra falan yapılır. Bu 1 ay içinde kargomun durumunu öğrenmek istiyorum diyorsanız UKİM iletişim bilgilerini paylaşıyoruz;

Burada yazan santral numaralarına ulaşmak imkansızdır. 7/24 telefonlar meşgul çalmaktadır fakat ulaşıp bilgi alabildiğini iddia edenler mevcut, denemekten zarar gelmez. Fakat aşağıdaki email adresi işlevli bir e-mail adresi gibi görünüyor. Bu maile barkod numaranızı gönderip bilgi talep ettiğinizde 2,3 gün sonra cevap alabiliyorsunuz. Eğer ithali-yasak damgası yemişseniz aşağıdaki gibi bir cevap alıyorsunuz.

Eğer kargonuz “İthali-Yasak” damgası yemişse Gönderi Takipte bu durum takriben 15-20 gün sonra aşağıdaki şekilde görülmektedir.

Gördüğünüz gibi bu ürün 18 gün sonra bildiri güncellemesi almış. Artık ürün bu noktadan sonra geri yollanmak üzere UKİM deposuna gönderiliyor. NOT: Son zamanlarda “İthali-Yasak” yerine “Ürün gümrükçe ithali yasaklı” gibi bir ifade yazabildiği gözlemlenmiştir. Artık bu bildiri çıktıktan sonra geri dönüş yok, kargonuz geri gönderilecektir. Kargonun geri gönderilmesi de yaklaşık 50-60 gün sürmektedir. Yani UKİM’e giriş tarihini baz alarak minimum 50 gün sayarsanız o tarihlerde kargonuz geri gönderilecektir uyarısını görmeniz gerekir. Kargo geri dönüş bildirisi de aşağıdaki gibi görünmektedir.

Gönderi yurtdışına sevk edildikten sonra başka, kargoyla alakalı başka bir bildirim göremeyeceksiniz. Kargo satıcıya ulaştı ama satıcı “hayır bana ulaşmadı” gibi yalanlar söyleyebilir fakat Aliexpress’in satıcıya kargo ulaşmış mı ulaşmamış mı diye görme yetkisi var ve bu tarz anlaşmazlık konularında Aliexpress hep alıcı koruma yönünde tavır alır.

İADE Durumları

Çin’li satıcılar para iadesi konusunda genelde işi yokuşa sürüyorlar, bazıları ürün kendilerine ulaşana kadar para iadesi yapmıyorlar. Bu sebeple iletişimi iyi olan satıcılar dışında bir alışveriş yaptıysanız sorun yaşamanız kaçınılmazdır. Bazı satıcılar durumu anlayıp, İthali-Yasak ibaresi çıkınca, kargo ücretini düşüp iadeyi yapabilmektedir. Bazıları içinse Alıcı korumasını uzattırıp (geri gönderilme süresini baz alıp), kargo geri gönderildikten 15-20 gün sonra tartışmayı başlatmak gerekiyor. Geçmiş olsun.

Gelelim Sadede

Gördüğünüz gibi yurtdışından ithali yasak ürün getirtmek çok sıkıntılı ve sancılı bir süreç. Biz likitgurmesi.com olarak yurtdışından elektronik sigara mod, atomizer vs kısacası ithali yasaklı ürünler almanızı tavsiye kesinlikle etmiyoruz.

31 Mayıs öncesinde vergi muafiyeti varken ürünlerin şansa gümrüğe takılmadan geçtiği oluyordu fakat bu vergi muafiyeti geldikten sonra durumların nasıl olacağı henüz kestirilememektedir. Eğer ki yurtdışından her gelen ürün UKİM’e gidecekse, bundan sonra hiçbir elektronik sigara ürününün gümrükten geçemeyeceğini açık açık söylememiz gerekir. Eğer ki farklı yollarla vergilendirme yapılacaksa belki bir ihtimal geçer (ama aksi düşünülmemektedir.)

Likit gurmesi ailesi bu konunun takipçisi olacaktır ve 31 Mayıs 2019 sonrasında gümrüğe gelen İthali-Yasak ürünlerin takibi yapılıp kapsamlı bir yazı daha hazırlanacaktır.

Likit Gurmesi

Vergi muafiyeti kalkmasından sonra yurtdışından alışveriş yapmayla neler değişip değişmediğini öğrenmek için bu yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Yurtdışından Elektronik Sigara, Atomizer ve Aksesuar Alımı Mümkün müdür? (Kapsamlı rehber)” için 2 yorum

 • 13 Ağustos 2019 tarihinde, saat 15:08
  Permalink

  atomizerimin coili Turkiye’de yok Çin’den de alamıyorum likite filan da gerek kalmadı sigaraya döneceğim 9 ay sonra!!!! neden yasak anlamak mümkün değil

  Yanıtla
  • 16 Ağustos 2019 tarihinde, saat 20:38
   Permalink

   Hangi atomizeri kullanıyorsunuz?

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir